uživatel: nepřihlášen ( přihlásit / registrovat )

Portské, Madeira & Sherry

Portské a Madeira patří mezi fotifikovaná vína. Do vína se přidává alkohol navíc, většinou brandy (vinný destilát). Prvotním důvodem pro fortifikaci bylo uchování vína. Od vinných destilátů se liší tím, že destiláty jsou výsledkem procesu destilace, ale do fortifikovaných vín se destilát přidává. více...

 

Portské
Dolihované, nebo též fortifikované víno znamená, že fermentační proces byl zastaven přidáním vínovice, která zabránila tomu, aby se všechen cukr přeměnil na alkohol. Portské víno je tedy sladké víno a jeho obsah alkoholu je okolo 20%. Stupeň sladkosti závisí na momentu přidání vínovice. Vyrábí se jedině v hornaté oblasti o celkové výměře asi 242 700 ha, která leží na horním toku řeky Douro (asi 100 km od Porta, ve vinařském regionu Trás–os–Montes). Zdejší vinice mají rozlohu 38 588 ha, ale portské se smí vyrábět jen na 26 000 ha - ostatní vinice se používají pro výrobu tichých vín. Pro výrobu portského vína je povoleno používat celkem asi 50 odrůd, za pět nejlepších platí Touriga Nacional, Tinta Cao, Tinta Roriz, Tinta Barroca a Touriga Franca. Jako šestá je přijímána Tinta Amarela (Trincadeira).

 

 

Madeira
Na Madeiře po celá staletí lodě nabíraly zásoby, mimo jiné i místního stolního vína, které na dlouhých plavbách pomáhalo námořníkům, aby neonemocněli kurdějemi. Obsah sudů, které dorazily do vzdálených kolonií nebo se navíc z plavby vrátily, byl znatelně lepší, neboť na sudy sálalo několik měsíců tropické slunce. V 18. století byl vynalezen umělý způsob (estufa), a tak se dodnes madeira "vaří" několik měsíců, než se do ní přidá brandy a uloží se do sudů. Čtyři hlavní odrůdy pro výrobu madeiry jsou Sercial, Verdelho, Boal (Bual) a Malmsey (Malvasia), dnes však také míchány s dalšími odrůdami, tradičně hlavně s odrůdou Tinta Negra Mole.

 

 

filtrovat a řadit

   
vinařství: oblast:
barva: zbytkový cukr:
odrůda:
   
řadit podle:

předchozí < 1 > další

   
foto není k dispozici

Sherry Cream Aranda DO

Palomino, Pedro Ximenez

alk. 18,5%


Klasické sladké Oloroso z Jerezu. Aroma je velmi intenzivní, sametového charakteru a to z něho dělá velmi plné, ušlechtilé víno. Doporučujeme podávat při teplotě 13°.


vinařství: Álvaro Domecq

oblast: Jerez

barva: bílé

zbytkový cukr: sladké

cena: 295,-

foto není k dispozici

Sherry Fino Alvaro DO

100% Palomino

alk. 15%


Víno světlé zlatavé barvy, výrazného a delikátního aroma, velmi osobité a plného těla. Navzdory jemné chuti chutná velmi suše a má charakteristické aroma flóru, typické pro skvělá sherry. Podávejte velmi chladné, nejlépe při teplotě 7°.


vinařství: Álvaro Domecq

oblast: Jerez

barva: bílé

zbytkový cukr: suché

cena: 285,-

   
foto není k dispozici

Sherry Oloroso Alburejo DO

100% Palomino

alk. 20,5%


Suché sherry krásné mahagonové barvy. Plné, ušlechtilé víno s výrazným aroma dřeva a vyzrávání. Je to jedno z nejlepších sherry, které zrálo oxidativním způsobem. Podávejte při teplotě mezi 15 a 17°.


vinařství: Álvaro Domecq

oblast: Jerez

barva: bílé

zbytkový cukr: polosuché

cena: 365,-

   

předchozí < 1 > další


Vino Wine logo velkoobchod: Vřesová 678/7, 181 00 Praha 8 tel: 776 784 100 e-mail: info@vino-wine.eu Zákaz prodeje alkoholických nápojů osobám mladším 18 let Vino Wine logo